Vyhledávání
      

Zemědým lékařský (Fumaria officinalis)

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 40.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Doba sběru: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
růžová, narůžovělá
Barva olistění: 
šedozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Zemědým lékařský je jednoletá lysá bylina vysoká až 40cm, s hranatou, větvenou lodyhou. Drobné květy v hroznech jsou souměrné. Má čtyři korunní plátky, vrchní z nich je vakovitě vydutý a prodloužený v ostruhu. Kalich má dva zoubkované lístky. Listy jsou zelenošedé, dvakrát peřenodílné a složené z klínovitých, dvojklaných až trojklaných lístků. Plodem je ledvinovitá nažka, na vrcholu zkroucená a dole trochu zmáčknutá. Kvete od května do časného podzimu.

Čeleď:
Fumariaceae - zemědýmovité

Pěstování:
Tato bylina občas vytváří husté porosty, z dálky působící dojmem dýmu. Je to rostlina plevelná, vyskytuje se na rumištích, v houštinách, na neobdělávaných lučních a polních plochách. Na Moravě jí říkají rutka polní, Galenos a Avicenna ji znali pod názvem kapnios.

Sklizeň:
Sklízíme kvetoucí nať (Herba fumariae), kterou sbíráme nepřekvetlou v květnu až červenci.

Použití:
Droga obsahuje alkaloidy příbuzné některým složkám alkaloidů opiových, kyselinu furmarovou, hořčina, třísloviny, pryskyřičné látky, sliz a minerální látky, cleritrin a stopy éterického oleje. Snižuje krevní tlak, působí spasmoliticky, brání vzniku žlučových kaménků a někdy spolupůsobí při jejich rozpouštění. Malé dávky tvorbu žluče stimulují, větší dávky tlumí, střední jsou dobrým regulátorem.
Droga je močopudná, zlepšuje látkovou výměnu, je výborná při léčbě kožních onemocnění a tiší migrény.
Drogu sice nepovažujeme za přímo toxickou, ale je při jejím používání potřeba opatrnosti. Při větším předávkování hrozí nebezpečí vážného útlumu dýchacího centra. Při samostatném podávání nepřekračujeme doporučené dávky, při kombinaci do směsí by podíl zemědýmu neměl překročit 20%, v případě běžného dávkování čaje, nebo 25% v případě, že podáváme snížené množství čaje. V dermatologii kombinujeme zemědým lékařský především s kořenem lopuchu, případně s drogami z čekanky a pampelišky.
Možnosti využití homeopatických tinktur jsou velké, vykazují příznivé účinky i při léčbě nemocí krevního oběhu, zejména žilního, hemoroidů, žloutenky, žlučníkových potíží všeho druhu a dokonce i infarktu. Vysoký účinek je také při kožních onemocněních.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.