Vyhledávání
      

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Doba sběru: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, fialová, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
celokrajné, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé, vonné
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, kyselé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Yzop lékařský je vytrvalou bylinou, dorůstající výšky až 0,5m. Je to drobný polokeřík, odspodu rozvětvený, v dolní často dřevnatějící. Listy mají kratičký řapík, jsou kopinaté, celokrajné, tuhé, lesklé a tečkovaně žláznaté. Při rozemnutí příjemně voní.
Květy vyrůstají z úžlabních nepravých přeslenů a jsou podepřeny čárkovitými listeny. Květní kalichy jsou pětizubé, trubkovité, koruna je dvoupyská, modrofialová, zřídka i růžová nebo bělavá. Plod je složen ze čtyř tvrdek. Kvete v červenci až září.

Čeleď:
Lamieceae - hluchavkovité

Pěstování:
Yzop je ušlechtilá bylina, vyžaduje suché a teplé podnebí, slunné, chráněné stanoviště a mírně zásaditou nebo neutrální půdu. Droga obsahuje asi 1% silice z pinény, flavonové glykosidy, třísloviny, organické kyseliny, řadu minerálů a stopy pryskyřice.

Sklizeň:
Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba hyssopi), kterou sbíráme především v počáteční době květu. Běžná kultura poskytuje až tři sklizně v sezóně.

Použití:
Yzop pokládáme pro jeho vlastnosti za základní bylinu pro léčbu průdušek. V dýchacích cestách působí desinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje i při léčbě močových cest. Yzopové kloktadlo patří ke vzácným a účinným prostředkům. Droga působí také v oblasti trávícího ústrojí, kde je vysoce účinná proti zánětům a proti nadýmání. Studený čaj z této byliny působí proti nežádoucímu pocení, zejména nočnímu a klimakterickému.
Homeopaticky užíváme list i květ, doporučuje se sbírat květ v červenci a srpnu krátce před polednem. Připravenou tinkturu užíváme při chronických zánětech průdušek, astmatu, kašli, nadýmání, chronických střevních potížích.
Tato bylina může také působit jako afrodisiakum. Pro tento účel se podává ve formě bylinného vína. V litru kvalitního bílého vína, nejlépe ryzlinku, vylouhujeme 8 dnů 75g yzopu. Podáváme denně večer před spaním 125ml.
Yzop je také nejrozšířenější bylinou v magii. Používá se ke koupelím, k postřiku osob, zvířat i budov.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.