Vyhledávání
      

Vřes obecný (Calluna vulgaris)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
polostín, stín, sucho, kyselé půdy, písčité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vřes obecný je nízký keřík, prutovitě větvený, porostlý jehlicovitými trojhrannými, vždy zelenými, přitisklými listy, uspořádanými do 4 řad střechovitě se kryjících. Květy jsou sestavené na konci větví do jednostranných štíhlých hroznů, mají čtyřlistý, fialově růžový kalich se čtyřmi kožovitými nadlisteny a zvonovitou, čtyřcípou, bleděrůžovou, řidčeji bílou korunu. Plod je tobolka. Rostlina kvete od července do září.

Výskyt:
Vřes obecný roste v Evropě a Severní Americe. U nás je hojně rozšířen na suchých lesních písčitých půdách a starých rašeliništích.

Použitelná část:
Používá se nať, někdy i květ.

Sběr:
Nať se sbírá b době květu seřezáváním asi v polovině své délky a suší co nejrychleji ve svazečcích na stinných místech. Umělá teplota při sušení nemá být vyšší než 45°C. Umělé sušení se nedoporučuje, protože nať obsahuje glykosidy a mohlo by dojít k enzymatickému štěpení. Droga je bez zápachu, chuť má nahořklou.
Pozdní podzimní materiál je bez léčivých účinků. Pokud se sbírá květ, sdrhuje se rukou a pak se zbavuje přimíchaných listů.

Použití:
Rostlina obsahuje hlavně flavonový glykosid quericitrin, tříslovinu, hodně kyseliny křemičité, saponin, slizy, pravděpodobně alkaloid erikodinin a jiné látky. Dříve uváděný arbutin se moderními metodami nepodařilo prokázat.
Droga působí protizánětlivě, svíravě, diureticky a diaforeticky. Diuretický účinek je možné vysvětlit obsahem flavonů.
Droga se používá vnitřně v nálevu jako dezinficiens močových cest, jako adstringens, jako mírné antiseptikum, diuretikum a diaforetikum při zánětech močového měchýře ve spojení se zvětšením prostaty a při chorobách ledvin, při horečce, revmatismu a kloubních bolestech. Napomáhá výměně látkové. Většinou se podává ve směsích s řepíkem, šalvějí, přesličkou.
Z natě nebo květu je možné připravit jarní čajový nápoj. Čaj má příjemnou chuť a lehce načervenalou barvu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.