Vyhledávání
      

Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 40.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Úročník bolhoj je vytrvalá bylina asi 40cm vysoká s vícehlavým oddenkem. Má přímé lodyhy, většinou jednoduché, porostlé chloupky. Listy jsou lichozpeřené s konečných lístkem větším než jsou ostatní přízemní nedělené. Květy mají žluté koruny, na člunku červenající, většinou ve dvou hlávkávh podepřených děleným listem. Kalich je huňatý, bledý, zůstávají v něm uzavřeny malé lusky. V lusku jsou 1 -2 semena. Rosltina kvete od května do července.

Výskyt:
Úročník bolhoj je v Evropě rozšířený, u nás roste na suchých místech, na loukách a travnatých stráních od nížin po podhůří.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Kvetoucí nať se sbírá od května do července, co nejrychleji se suší ve stínu, aby květy udržely žlutou barvu. Droga má slabě aromatický pach a mdlou chuť.

Použití:
Rostlina obsahuje zejména saponiny a tříslovinu. Působí projímavě, svíravě a dezinfekčně. Nať čerstvé byliny se v lidovém léčitelství používala jako obklad na rány.
Droga se používá vnitřně v nálevu jako prostředek celkově povzbuzující organismus, zevně v obkladech a koupelích při mokvavých a špatně se hojících ranách, při bércových vředech. Používá se také k výplachům dutiny ústní, při nemocech dásní a záněchtech mandlí.
Úročník bývá součástí projímavých čajů, spolu s jahodníkem, maliníkem a trnkou tvoří směs, kterou se lidově nahrazuje čínský čaj. V zemědělství je významnou pícninou.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.