Vyhledávání
      

Turan kanadský (Erigeron canadensis)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Turan kanadský je bohatě větvená jednoletá až dvouletá bylina s přímou lodyhou asi 60cm vysokou, hustě listnatou. Listy má kopinaté a brvité. Velmi mnoho malých úborů je vytvořeno terčovitými květy nažloutle bílé barvy. Okrajové barvy jsou bílé nebo načervenalé. Plod je nažka s bílým chmýrem. Rostlina kvete od června do října.

Původ:
Turan kanadský pochází z Kanady.

Výskyt:
U nás roste turan na pustých a neobdělávaných místech, na písčinách a pasekách, častý je také jako plevel polí a cest.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Nať se sbírá v době květu od června do října seřezáváním a rychle se suší. Umělá teplota při sušení by neměla překročit 40°C. Droga má charakteristický zápach a hořkou chuť.

Použití:
Čerstvá rostlina obsahuje 0,7% silice, která páchne podobně jako silice kmínová. Obsahuje limonen, dipenten a terpineol a jeho methylactát, tříslovinu a cholin. Rostlina je málo užívaná.
Mírně dráždí ledvinový epitel a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Není to způsobeno vlastními látkami, ale sekundárními štěpnými produkty. Má hemostyptický účinek. Působí také regulačně při tvorbě bílých krvinek.
Droga se používá vnitřně ve formě odvaru jako prostředek proti krvácení, krvavým průjmům a při zánětlivých procesech močových cest. Silice působí proti střevním parazitům a hlístům. Odvar se užívá také při chronickém revmatismu, dně a chorobách látkové výměny.
Droga je někdy zaměňována za jiné druhy turanu rostoucí v Severní Americe. Rozlišuje se barvou květů. Silice turanu kanadského se někdy zneužívala k falšování silice kmínové.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.