Vyhledávání
      

Třemdava bílá (Dictamnus albus)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
do vázy, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, teplomilná, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Střemdava bílá je bylina dorůstající do výšky jeden metr, jednoduchými lodyhami, nahoře černě žláznatými a větveným oddenkem. Spodní listy jsou podlouhle obvejčité, zpravidla přisedlé, vyšší jsou krátce řapíkaté, lichozpeřené, se třemi nebo čtyřmi jařmy šikmo vejčitých, vroubkovaně zubatých, prosvítavě tečkovaných lístků. Květy jsou pětičetné, oboupohlavní, bledě růžové, obvykle nachově proužkované. Vyrůstají ve vrcholových hroznech, na přímých krátkých stopkách, z paždí kopinatých listenů. Plodem je žláznatě chlupatá tobolka, vymršťující hladká, černá semínka. Rostlina citrónově voní.

Čeleď:
Rutaceae - routovité

Původ:
Třemdava roste na světlých loukách, občas je také pěstovaná jako okrasná. V České republice i na Slovensku patří mezi chráněné rostliny.

Pěstování:
Třemdava je teplomilná a vápnomilná rostlina.

Sklizeň:
Sbírá se oddenek po odkvětu rostliny, někdy i květ a nať.

Použití:
Droga obsahuje alkaloidy dictamnin, scitamni a fragarin, silici, hořčiny, saponiny, furokumariny, bergapten, xanthotoxin, aurapten a psoralen, dictamnolaktony a flavonoidy. Vodné výluhy, zejména lihovodné roztoky květové drogy, mají výrazné antibiotické působení a zvyšují srážlivost krve. Naťová droga působí výrazně močopudně a zlepšuje trávení, kořenová droga má efekt tonizační. Všechny drogy se také využívají zevně, na omývání a koupele ekzémů, při vypadávání vlasů, na varixy apod. Kořenová droga má také účinek lehce projímavý.
Droga obsahuje tzv. Lineární furanokumariny, což jsou látky, schopné poškodit lidskou pokožku, pokud při jejich aplikaci dojde současně k ozáření sluncem nebo umělým zdrojem UV záření. Mohou také vzniknout kontaktní dermatitidy - popáleniny a puchýřky. Také se vyskytují četné alergické reakce, hlavně při nadýchání se silice. Byly popsány i celkové projevy intoxikace se žaludečním podrážděním, dávením, nervozitou a depresivními stavy. Pokožka po poranění regeneruje dlouho a často na ní zůstávají pigmentové skvrny. Všechny tyto problémy se projevují jen při kontaktu s čerstvou rostlinou a ještě za předpokladu následného oslunění. Proto je nutná velká opatrnost při sběru. Při aplikaci čaje ze sušené drogy nehrozí žádné nebezpečí.
Alergikům je doporučeno se užívání této drogy raději vyhnout, s výjimkou homeopatických léků.
Vzhledem k poměrně agresivnímu účinku v čerstvém stavu a také proto, že se jedná o rostlinu chráněnou, tedy vzácnou, je homeopatické zpracování nejen žádoucí, ale přímo ideální. Zpracovává se čerstvý kořen kopaný na podzim, nejlépe do sedmé hodiny ráno.
Spalování třemdavy bylo využíváno jako pomocný prostředek k vyvolávání duchů a jiných bytostí ze záhrobí. Duchové se údajně objevovali v kouři. Pro zvýšení účinku se dále používala vanilka, styrax a santálové dřevo.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.