Vyhledávání
      

Toten lékařský (Sanguisorba officinalis)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
hnědá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
do vázy, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Krvavec toten se lidově nazývá „ kominíček“. Má až 1m vysokou lodyhu, nahoře rozvětvenou, listy čtyř až šesti jazyčné, složené z vejčitých lístků, ostře pilovitých, s květními strboulky válečkovitými až vejčitými, které se rozvíjejí od vrchu, tedy nejspodnější až na konec. Kvítka bez koruny jsou temně nachová, plodem je nažka, obalená vytrvalou číškou.

Čeleď:
Rodaceae - růžovité

Pěstování:
Krvavec je typická luční květina konce léta a časného podzimu.

Sklizeň:
Sklízíme oddenek na podzim nebo na jaře. Kvalitou lepší je oddenek podzimní, sbíraný kolem deváté hodiny ráno.

Použití:
Droga obsahuje katechinové a galakatechinové třísloviny, triterpen sanguisorbicenin, saponin sanguisorbin, flavonoidy, fytoncidy, organické kyseliny, tanin, hořčiny, kaučuk a stopy různých solí. Vlivem tříslovin působí droga svíravě, ale zároveň antibioticky, takže se hodí pro zastavení krvácení ze zanícených sliznic, například v dutině ústní (nosohltanu). Dovede také tlumit nadměrné menstruační krvácení. Je účinnou složkou kloktadel, urychluje hojení mokvavých kožních afekcí, zvláště infekčního původu. V podobě koupelí, celkových i sedacích, léčí zanícené hemoroidy.
Nejčastěji je užívaný odvar, podávaný po šálcích nebo sklenicích. Pokud chceme využít antibiotický nebo anthelmintický efekt, podáváme každou hodinu jednu polévkovou lžíci silnějšího odvaru. Tinkturu podáváme nejlépe po jídle v dávce 40 kapek. Z čerstvé natě připravujeme obvykle šťávu, ve které podáváme 2 až 3 polévkové lžíce denně.
Oddenek krvavce je ideální drogou do různých směsí. Samostatně se podává jen zřídka. Osvědčenou a oblíbenou směsí je lékárensky dostupný Tormentan. Droga nemá vážnější kontraindikace a nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
V homeopatii se používá kvetoucí nať, sbíraná pře rozkvětem, mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Připravenou tinkturu užíváme především při všech druzích vnitřního krvácení, při zadržování moče, ale při průjmech, úplavici, při zánětech střev apod. Zevně užíváme stejně jako v alopatii na kloktání, omývání ran, vředů apod., protože působí silně antisepticky, i při velké zředění.
V Americe dávají přednost před léčivým účinkem použití kulinářskému. Listy používají jako oblíbenou salátovou zeleninu. Byly vypěstovány speciální odrůdy s velkými listy a vylepšenou chutí, krvavec zahradní.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.