Vyhledávání
      

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 1.2 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tento svlačec je nepříjemným plevelem polí a zahrad. Má levotočivé lodyhy, které dosahují až 120cm a ovíjejí se kolem každé opory. Mladé konce lodyh roní na lomu hořké mléko. Listy jsou řapíkaté, střídavé, se střelovitě kopinatou čepelí. Květy vyrůstají v úžlabí listů na dlouhých stopkách. Jsou srostloplátečné, s korunou široce nálevkovitou, na obvodu pětiúhlou, bílou s růžovými pruhy. Plody jsou vejčité dvoupouzdré tobolky, většinou čtyřsemenné. Rostlina kvete od června do září.

Výskyt:
Svlačec rolní roste na polích, úhorech i v zahradách od nížin do podhůří a rychle se rozmnožuje.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Nať se sbírá v době květu rostliny a suší se pokud možno rychle ve stínu. Umělá teplota nemá překročit 40°C. Droga je bez pachu, chuť má nahořkle svíravou. Oddenek se sbírá v době vývojového klidu rostliny.

Použití:
Rostlina obsahuje silně projímavou pryskyřici, třísloviny a látky gumovité. Povzbudivě působí na hladké svalstvo. Řadí se mezi drogy, které zrychlují střevní peristaltiku a zvyšují vylučování žluči.
Droga se používá jako drastické laxativum a cholagogum, musí se užívat opatrně. Může se podávat v nálevu jako projímavý prostředek. Většinou se pouze přidává k projímavým čajům. Používá se většinou jen oddenek, nať i květ nalézají uplatnění v lidovém léčitelství.
Pryskyřice svlačce rolního jsou obsaženy také v oddenku svlačce plotního (Convolvulus sepium), který má vetší květy i listy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.