Vyhledávání
      

Svízel syřišťový (Galium verum)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tato bylina vyhání z pevného, dřevnatého, dlouhočlenného oddenku přímé nebo vystoupavé, asi půl metru vysoké lodyhy. Ty jsou zaoblené, čtyřžeberné, větevnaté, a mají šesti až dvanáctičetné přesleny čárkovitých, jednožilných listů. Květy jsou velmi drobné, citrónově žluté. Jsou složeny v koncových, hroznovitých bohatých latách, mají medovou vůni. Plodem je suchá dvounažka, složená ze dvou lysých tvrdek. Kvete od června do srpna.

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Pěstování:
Svízel je velmi rozšířená bylina rostoucí na suchých, především podhorských pastvinách, loukách a stráních.

Sklizeň:
Předmětem sběru je kvetoucí nať. V lidovém léčitelství se někdy nahrazuje natí svízele povázky (Galium mollugo L.), svízele přítuly (Galium aparine L.) nebo natí svízele lesního (Galium silvaticum). Všechny tyto náhradní druhy kvetou bíle.

Použití:
Droga obsahuje především glykosid galiosin, rubiadinglykosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.
Droga je velmi účinná v urologii, protože je velmi močopudná. Snižuje chuť k jídlu, využívá se proto proti otylosti. Patří k nejlepším léčivům dutiny ústní, kde ji aplikujeme formou žvýkaní čerstvé byliny nebo alespoň spařené suché drogy.
Svízel má také silné protirevmatické účinky, což je málo známé. Využívá se kombinace vnitřní a zevní léčby. Na oteklé klouby se aplikují kašovité obklady, stejně tak i na furunkly. Vředy, nehojící se rány a kožní záněty a lehčí popáleniny. Účinný je také při nočních křečích v nohou, kdy drogu podáváme vnitřně.
Vhodnou lékovou formou je nálev nebo krátce, několik vteřin vařený odvar. Osvědčila se také forma bylinného balzámu. Droga má nepříjemné aroma a silný čaj může u některých osob vyvolat pocity ošklivosti, spojený s lehkým nutkáním na dávení. Objektivní kontraindikace ani nežádoucí účinky nejsou známy. Chuť čaje můžeme vylepšit kombinací svízele do směsí.
V našich podmínkách nahrazujeme úzkoprofilový květ žluté hluchavky květem hluchavky purpurové, která je velmi hojná, nebo také květem vřesu.
Pro homeopatické účely používáme kvetoucí vršek natě, trhaný v době květu. Užíváme hlavně při poruchách krevního oběhu, prokrvování, a pak v celé oblasti nervů, např. při bolestech nervového původu, epilepsii, hysterii, závratích, žaludečních neurózách apod.
Jako vynikající močopudný prostředek, zejména při vodnatelnosti, používáme š´távu z čerstvé natě smíšenou s horkou vodou.
Listy mohou sloužit pro zastavení krvácení z nosu - čerstvé listy podrtíme a vtlačíme do nosu, ale jen tak, aby šly vyjmout.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.