Vyhledávání
      

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Srdečník obecný je trvalka s přímou, tuhou lodyhou, dorůstající do výšky jednoho metru, někdy více. Je bohatě větvená. Dolní listy má dlanitě pěti až sedmilaločné, horní listy a listeny třílaločné, nepravidelně zubaté. Květy starorůžové barvy jsou pyskaté se dvěma pysky. Plodem jsou trojhranné tvrdky, nahoře chlupaté. Kvete od června do září.
Rostlina u nás roste ve třech poddruzích - subsp. cardiaca - pravý, intermedius - prostřední, villosus - chlupatý. Můžeme je pro farmaceutické účely zaměňovat a není nutné je rozlišovat.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Pěstování:
Rostlina roste v teplejších oblastech na suchých mezích, lukách, v příkopech a rumištích. Má ráda neutrální, živné, hlinité půdy. Často se pěstuje.

Sklizeň:
Sklízíme kvetoucí nať. Při zpracování bylina nepříjemně píchá. Droga má nahořklou chuť a je bez aroma.

Použití:
Droga obsahuje bufanolidové glykosidy, hořčinu leonurin, alkaloidy stachydrin, třísloviny, kyselý saponin, flavonoidy, antokyany, organické kyseliny - citrónová, jablečná, mléčná a vinná, dále křemičitany a stopy silice.
Ruská badatelka Turovová objevila u srdečníku větší sedativní účinky než mí kozlík, a proto ho doporučila používat všude tam, kde kozlík nezabírá nebo není snášen.
Droga tlumí tachykardii a při vegetativních poruchách působí vysloveně kardiosedativně. Je možné ho ordinovat i v geriatrii, hlavně při srdeční ischemii se současnou hypertensí. Působí také močopudně a jeho hořčiny upravují trávení.
Droga pomáhá při klimakterických potížích, spojených s návaly a pocením.
Nejčastěji se užívá dvouminutový odvar, ale je možné podávat také nálev. Vyšší účinnost mají alkoholické lékové formy, tinktura, vinný odvar nebo bylinný balzám. Dávkování by nemělo být překračováno. Kontraindikace při užívání této drogy těhotnými ženami není známa, ale je třeba být opatrní.
Drogu je možné podávat samostatně i ve směsích. Do sedativních směsí přidáváme třezalku, meduňku, brutnák nebo list vrbky úzkolisté. Dobře působí kombinace drogy s výtažkem adaptogenních drog, např. eleuterokok, maralí kořen čili neusea a další. Přídavek srdečníku prohlubuje účinek adaptogenů, např. tzv. falešnou nespavost po večerním užití léku, pocit vnitřního třesu.
V homeopatii zpracováváme čerstvou, kvetoucí nať, trhanou v největším rozkvětu. Tinktura srdečníku má velmi mírný účinek, což je v oblasti činnosti srdce, srdečního rytmu a krevním tlaku mimořádně užitečné. Tinktura se také hodí i do směsí tinktur se specifickým určením, jako např. při léčbě cukrovky, při zbytnění prostaty.
Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Čaj ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek, který nejen šetří, ale také léčí pokožku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.