Vyhledávání
      

Sléz lesní (Malva sivestris)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
fialová, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, list
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sléz lesní je dvouletá až vytrvalá bylina s dužnatým kořenem, který vytváří první rok růžici přízemních listů a druhým rokem větvené a srstnaté lodyhy až 150cm vysoké. Listy jsou 15 -19cm dlouhé, dlouze řapíkaté, okrouhlé, pětilaločné až sedmilaločné, na okraji nestejně vroubkované až pilovité.
Příbuzným druhem je sléz okrouhlolistý (Malva rotundifolia).Listy slézu okrouhlolistého jsou ledvinité nebo hluboce srdčitě vykrojené, hlouběji laločnaté. Květy vyrůstají po 2 -6 v paždí listů, jsou až 6cm velké, bledě růžové. Plody jsou ploché, syrečkovité, s mnoha články.
Obě rostliny kvetou od června do září.
V léčitelství je žádaný především sléz lesní maurský (Malva silvestris subsp. mauritiana), jednoletá bylina, která má tmavě fialové květy. Pokud je šlechtěný, dává velké výnosy.

Výskyt:
Oba druhy rostou v Evropě a v západní Asii. U nás rostou podél cest, na pastvinách, rumištích, ve světlých křovinách od nížin do horského pásma.

Použitelná část:
Z rostliny se používá list a květ.

Sběr:
Listy a květy se sbírají v době květu v červenci až říjnu za suchého počasí. Květy uštipujeme těsně pod kalichem, listy trháme jen zelené, dozrálé. Obojí sušíme co nejrychleji ve stínu, nejlépe uměle za pozvolného zvyšování teploty od 25°C do 45°C. Drogy jsou bez zápachu a mají slizovitou chuť.

Použití:
Rostlina obsahuje hlavně sliz a třísloviny, květ ještě barvivo. Působí protizánětlivě, mírně svíravě, rozpouští hlen, mírní dráždivý účinek jiných podávaných léků.
Droga se užívá vnitřně v macerátu při zánětech horních cest dýchacích, při zánětu žaludku a střev a jako mírné projímadlo. Hojí různé defekty žaludeční a střevní sliznice, má schopnost absorpční jako živočišné uhlí, zevně se užívá k omývání nežitů a vředů, jinak stejně jako ibišek.
Stejně jako sléz lesní se užívá sléz léčivý (Malva alcea) s květy jasně červenými a tmavě žilkovanými a sléz pižmový (Malva moschata) s květy růžovými, zřídka bílými, tmavě žilkovanými a začerstva pižmově vonícími. Oba tyto druhy obsahují mnoho slizu a rostou na výslunných kamenitých svazích a na suchých loukách. Divoce rostoucí druhy slézu se dnes nevykupují.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.