Zpět na seznam

Skočec obecný

Ricinus communis

Foto: Skočec obecný
Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny od 2 m do 10 m
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Popis

Skočec obecný, lidově zvaný ricin, je statná jednoletá rostlina velmi dekorativního vzhledu. Dorůstá do výšky i přes 2m. Listy má střídavé, dlouze řapíkaté, hluboce dlanitě pěti až devítiklané, laloky vejčitě kopinaté, nepravidelně zubaté, špičaté. Květy jsou ve vrcholových i úžlabních vzpřímených latách, nahoře samčí a dole samičí. Samčí okvětí ke blanité, tyčinek - počet nekonečný, všechny jsou s větvenými nitkami, samičí okvětí blanité, opadavé. Plodem je trojpouzdrá tobolka, třísemenná, ježatá nebo hladká, semínka jsou oválná, mramorovaná. V tropech roste jako víceletá rostlina, dorůstající výšky i přes 10 metrů.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Původ:
Ricin pochází z tropické Afriky, v poslední době je u nás častěji pěstován jako ozdobná květina v zahrádkách.

Sklizeň:
Předmětem sběru je semeno, které je vysoce toxické.

Použití:
Používanou drogou je olej, lisovaný ze semen zastudena, který svařením s vodou ztrácí svoji jedovatost. Pro farmaceutické účely se do České republiky dováží a v lékárnách je běžně dostupný ricinový olej.
Semena obsahují asi 50% mastného oleje, složeného hlavně z triglyceridů kyseliny ricinolové. Jedovatost semen způsobuje především toxalbumin ricin. Semena obsahují také alkaloid ricinin, který je ale jen slabě jedovatý. Rostlina obsahuje nízkomolekulární proteiny s alergizující aktivitou, z enzymů např. lipázy, z dalších látek slizy.
Ricinový olej se podává jako projímadlo, účinkuje asi za 2,5 hodiny a střevní peristaltika je zvýšena jen mírně. Používá se také v dermatologii, změkčuje pokožku a tlumí její podráždění.
Toxicita semen je značná. Jako smrtelná dávka pro děti se udává pět semen, pro dospělé patnáct. V našich klimatických ale semena nedozrávají. List, nať, květy ani kořeny se zásadně léčebně nepoužívají.
Nejlepší využití ricinového oleje je zevní. U bolestivých stavů, zejména chronických, je možné ústup potíží zaznamenat už po dvou nebo třech aplikacích. Ve vážných případech se doporučuje v prvních třech dnech aplikovat zábal každodenně, později třikrát, dvakrát nebo jednou týdně. Tento zábal nemá kontraindikaci a pomáhá i při vleklých svalových nebo kloubních potížích. Tyto zábaly by ale měly sloužit jen jako pomocná léčba.
V homeopatii se ricin nepoužívá.
Bylina má odnepaměti lidový název „Jonášovo stínidlo“ a to údajně proto, že v jeho stínu se sušil biblický Jonáš, vytažen z útrob velryby..při silné tvorbě lupů můžeme úspěšně použít zábal ze stejných dílů ricinového oleje a žloutku.
Nové fotografie rostlin