Foto: Santal
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny narůžovělá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Santal bílý je malý až středně velký stálezelený tropický strom s jednoduchými, vstřícnými listy, žije jako poloparazit na kořenových systémech jiných rostlin, hlavně některých druhů bambusů. Má čtyřčetné načervenalé květy, uspořádané do úžlabních lat, složených z vidlanů. Plodem je peckovice. Strom roste pomalu, má husté, tvrdé a vonné dřevo a plně se vyvíjí až ve stáří 30 let. Sušením se typická santalová vůně zesiluje.

Čeleď:
Santalaceae - santalovité

Původ:
Santal pochází z jižní Asie. Roste v Polynésii, na Sumatře, Jávě, Borneu a v Indii. U nás se nepěstuje, v léčitelství se také užívá santal červený - křídlok santalový- santalovec santalovitý (Pterocarpus album et rubrum).

Použití:
Drogou je především santalové dřevo, bílé nebo červené. Bílé obsahuje především vonnou silici s obsahem seskviterpenů, zatímco hlavní obsahovou látkou červeného dřeva je pryskyřičnaté vonné barvivo santalin.
Bílé santalové dřevo se používá v aromaterapii. Jeho vůně uklidňuje, má antidepresivní účinky, podporuje práci srdečního svalu a léči záněty sliznic, záněty močového měchýře, bílý výtok a střevní problémy.
Červené santalové dřevo je jedním z nejlepších prostředků podporujících metabolismus. Působí jako antirevmatikum.
Santalovou silici vdechujeme z aromatické lampy dlouhodobě nebo při varu vody s obsahem silice asi 10 minut. Červené santalové dřevo podáváme výhradně ve formě odvaru.
Bílé santalové dřevo podáváme jen samostatně, obyčejnou formou aromaterapie, například prostřednictvím vonných tyčinek, červené dřevo jen formou směsí.
Tzv. Lowerův čaj je účinný na revmatické a ledvinové potíže, na dnu a choroby doprovázené horečkou.
Vůně bílého santalu podporuje meditační a koncentrační schopnost. Červené santalové dřevo je výborné na přípravu odvaru zejména při onemocnění močových cest a v kombinaci s kořenem sarsaparilly léčí lupénku.
Homeopatické zpracování santalu není obvyklé, ale není neúčinné. Tinktura je pokládána za prostředek povzbuzující psychickou odolnost a pro stimulaci psychických sil.
Santalové dřevo je zaznamenáno ve staroindických léčebných spisech umění ayurvédy pod názvem „čandana“. Toto dřevo při pálení navozuje silné duchovní vibrace a léčí duši. Vonné tyčinky z tohoto dřeva sloužily k vykuřování a desinfekci zdravotnických pracovišť a čekáren. Dovedou prohloubit koncentraci i relaxaci. Jsou pomůckou jógových středisek i věštíren.
Dříve se užíval čaj ze santalového dřeva ve směsi s bílým jmelím. Podával se při silné menstruaci.
Užívá se i santalový olej, který je v zemích výskytu santalu běžný. Používá se při otocích v močovém měchýři a při onemocněních močových cest.
Velmi zvláštní je používání santalových náplastí, které se také užívaly i jako zubní pasta. Santalový prášek se smíchá s trochou růžového oleje a nechá se tři hodiny stát, poté do směsi přidáme nadribno nakrájené růžové květy. Náplast se také používala na rány, podrážděnou pokožku. Účinek se připisoval hlavně aromatickému působení takovéto náplasti.
Ayurvéda připisuje santalového dřevu antidepresivní účinky, účinky protizánětlivé, desinfekční a spasmolytické. Santal působí svíravě, proti kašli, proti nadýmání, močopudně a jako vzpružující prostředek, čistí také pokožku. Také santalový olej má silný desinfekční účinek, patří tedy k látkám stimulujícím výkonnost imunitního systému. Po vetření do pokožky krku ulevuje přetíženým a zaníceným hlasivkám. Působí také jako afrodisiakum.
Nové fotografie rostlin