Vyhledávání
      

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použitelné části: 
květ, list, stonek
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Latinské jméno je odvozeno od jména perského krále Eupatora z 1. století před.n.l., který byl znám svým bylinkářským uměním. U původních obyvatel Ameriky se sadci říká „sweet John pye“ podle léčitele z Nové Anglie, který sadec používal k léčbě tyfu. U nás známe drogu také pod názvem „truňk svaté Kunigundy“, která přišla na to, že ranění jeleni i jiná vysoká zvěř pojídají listy této byliny a rány se jim rychle hojí. Slavný herbář Petra Ondřeje Matthioliho doporučuje kombinaci sadce a zemědýmu a takto připravenou drogu používat k vnitřní i zevní léčbě kožních chorob. S největší pravděpodobností to musel být lék velmi účinný.
Sadec konopáč je trvalka s přímou, silnou, nevětvenou a hustě olistěnou lodyhou, vysokou přes 1 metr. Lisy má vstřícné, krátce řapíkaté, dlanitě tří až pětisečné v úkrojky obkopinaté až vejčité, hrubě pilovité a dlouze zašpičatělé. Drobné úbory starorůžové barvy jsou uspořádány v bohatých vrcholičnatých latách. Plodem jsou ochmýřené nažky. Kvete v červenci až v září.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Výskyt:
Sadec roste na vlhkých půdách lužních lesů, na pasekách a na březích potoků od nížin do podhůří. V místech, která mu vyhovují, vytváří rozsáhlé porosty.

Sklizeň:
Předmětem sběru je kvetoucí nať, ze které jsou vyloučeny tuhé lodyhy, nebo pouze list. Při pozdním sběru sbíráme pouze listy, protože květová droga, připravená z plně rozkvetlých bylin ztrácí jakost. Je zřídka se sbírá také kořen.

Použití:
Hlavní obsahovou látkou je hořký glykosi eupatorin, pak také třísloviny, saponiny, flavonoidy, seskviterpenové laktony, možná i několik alkaloidů, které se zřejmě nacházejí pouze v rostlinách z určitých lokalit. Nověji byl nalezen eupatopicrin, který má pravděpodobně protinádorové účinky
Využití drogy bývalo široké. Podporovala látkovou výměnu, měla projímavý účinek a příznivě ovlivňovala činnost žlučníku. Také protirevmatický účinek této drogy je znám.
Nějakou dobu byla droga v zapomnění a její obliba vzrostla po objevení komplexu látek s imunomodulačním působením, takže je možné ji využívat jako imunostimulans, zejména proti virovým infekcím. Droga se dá využít také zevně na omývání hnisavých a nehojících se ran, bércových vředů apod.
kořen je využíván spíše u příbuzného sadce nachového (Eupatorium purpureum), který u nás volně neroste, ale občas je pěstován jako okrasná rostlina. Léčivo z kořene rozpouští močové kaménky a vylučování písku z močových cest.
Z naťové nebo spíše listové drogy býval připravován nálev, z kořenové drogy odvar, v obou případech v menších koncentracích, než je běžné. Jako imunostimulans se podává pouze tinktura, připravená obvyklým postupem z čerstvé, nesušené suroviny. Užívá se při akutních virózách.
I když výzkum sadce není ještě ukončen, je zřejmé, že jde o rostlinu problematickou. Na jedné straně obsahuje látky s kancerostatickým efektem, ale na druhé straně obsahuje alkaloidy s nepříznivým vlivem na jaterní činnost. Droga je tedy doporučována pouze v druhém sledu, pokud nepomohou běžně známé a osvědčené byliny, a to pouze krátkodobě. Je vhodná například při léčbě viróz nebo chřipky, kde je omezená doba trvání choroby i terapie. Drogu je možné míchat do směsí, ale potom její obsah nesmí překročit 15% a čajovina nesmí být podávána déle jak měsíc a nesmí ji užívat těhotné a kojící ženy a malé děti.
Při revmatických chorobách je vhodná koupel rukou nebo nohou z odvaru drogy. Také při léčbě akutních viróz, při ekzémech a jiných kožních chorobách je droga účinná.
V homeopatii se Eupatorium cannabium využívá stejně jako příbuzné a v homeopatii známější druhy Eupatorium purpureum a Eupatorium perfoliatum. Jedině u druhu Eupatorium purpureum se klasicky využívá na podzim sbíraný oddenek. Základem je čerstvá nať, sbíraná před květem. Droga se využívá při nepokojném spánku s revmaticko - neuralgickými bolestmi šíje, bolestivost podél páteře a fyzická slabost. Bolestivost končetin postupuje zdola nahoru. Typickými příznaky je tupá bolest v oblasti močových cest, problémy s močením, bolesti vaječníků,bílý výtok (zhoršení při nachlazení, zlepšení klidem a teplými nápoji.
Nálev z listů je prostředkem proti hysterii, na vnitřní poranění, proti kašli, chronickým katarům, vodnatelnosti a cizopasníkům. Nálev používáme také vně na obklady otoků na končetinách, ale také na obklady jater a sleziny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.