Vyhledávání
      

Rozrazil lékařský (Veronica officinalis)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
modrá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rozrazil lékařský je trvalka s poléhavou a vystoupavou lodyhou. Listy jsou krátce stopkaté, vstřícné, podlouhle eliptické, na čepeli jemně pilovité. Květy mají bleděmodrou barvu, někdy spíše do fialova, jindy bělavé, vytvářející bohaté hrozny. Kvete od května do září.

Čeleď:
Scrophulariaceae - krtičníkovité

Výskyt:
Rozrazil roste ve světlých lesích, sušších loukách, na mezích a pastvinách od nížiny až do pásma subalpinského.

Sklizeň:
Předmětem sběru je nať sbíraná na počátku květu. Bylinkáři si více cení drogu z rozrazilu potočního.

Použití:
Droga obsahuje třísloviny, hořčiny, hořký glykosid aukubín, řadu organických kyselin, včetně vitamínu C, saponiny, pryskyřici, vosky, silici a další účinné látky.
Rozrazil je velmi podceňovanou bylinou. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje činnost močových cest při zánětech a kaméncích, podporuje jejich rozpadání. Doga je také výborná při bronchitidě a při astmatu. Podporuje zažívání a tvorbu slinivkových enzymů. Podporuje také látkovou výměnu, je vhodná při kožních onemocněních, kde ji podáváme vnitřně i zevně. Je účinným antirevmatikem a její podávání je plně indikováno v geriatrii.
Drogu připravujeme nejčastěji formou krátkodobě, asi 2 minuty vařeného odvaru. Při zevní aplikaci volíme odvar připravovaný varem trvajícím 5 až 10 minut.
Droga je velmi vhodná pro samostatné podávání, ale může se míchat do směsí spolu se zlatobýlem, lipovým květem, listem černého rybízu, natí nebo kořenem čekanky, natí yzopu, oddenkem puškvorce, natí úročníku bolhoje, kořenem všedobru apod.
Při aplikaci v terapeutických dávkách nemá droga žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Denní dávka by ale neměla překročit 5 gramů.
Homeopaticky se zpracovává čerství nať rozrazilu, lépe ale šťáva. Obecně se užívá tinktura při astmatických potížích, chraplavosti, při plicních katarech, kašli a chrlení krve, při plicních edémech, při nemocech močových cest. Na popáleniny a čerstvé rány obklady.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.