Zpět na seznam

Řešetlák počistivý

Rhamnus cathartica

Foto: Řešetlák počistivý
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny od 2 m do 3 m
Barvy rostliny zelenobílá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Popis

Řešetlák počistivý je keř vysoký 2 až 3 metry, má načernalou kůru a rozestálé větve, které jsou řídce porostlé trny. Dlouze řapíkaté listy jsou dílem vstřícné, dílem uspořádané do svazečků, ojediněle i střídavé. Jsou široce eliptické, na čepeli dvakrát pilovité. Drobné zelenavé květy jsou uspořádány do chudých vrcholičnatých svazků a jsou většinou dvoudomé. Plodem je kulatá peckovice, velikosti hrachu, která při dozrávání černá. Kvete ve druhé polovině jara, většinou na přelomu května a června.
Řešetlák je rozšířený keř. Roste v křovinách, na slunných stráních, ve světlých hájích, na okraji lužních lesů, z nížin až do podhůří.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Sklizeň:
Drogou je nejčastěji plod, málokdy kůra. Plod sbíráme v plné zralosti, na přelomu září a října. Nejkvalitnější korovou drogu poskytuje sběr v jarních měsících, před rozkvětem, nejlépe v březnu a dubnu.

Použití:
Droga obsahuje antrachinony a antranoly, atrachinonové glykosidy a flavonoidy. Jsou zde také hořčiny, sacharidy, pektiny, organické kyseliny - např. vitamín C, kyselinu jantarovou, saponiny, pryskyřice a hořčiny. Složení kůry je podobné, ale chudší. Přítomny jsou zejména antrachinony a antranoly, flavonoidy a třísloviny.
Látky obsažené v droze mají výborný projímavý účinek, působí žlučopudně. Je určena k léčbě tzv. atonické zácpy, která se vyskytuje u starších lidí, kteří mají pokleslý střevní tonus.
Z tekutých lékových forem dáváme přednost macerátu před tepelně připraveným čajem. Plody podáváme v množství 4 až 7 gramů. Čaj i plody podáváme zpravidla jednou denně, nejlépe večer. Při trvající zácpě podáváme stejnou dávku ještě ráno. Velmi vhodnou lékovou formou je sirup.
Při předávkování dochází k dávení, průjmu a někdy také ke krvácení ze zažívacího ústrojí. Pokud dodržíme dávkování, je užívání drogy bezpečné.
Drogu podáváme přednostně samostatně. Do směsi volíme korovou drogu.
Účinek drogy je velmi jemný, proto se jí dává v praxi přednost. Pokud hned nepůsobí, nezvyšujeme ihned dávky, ale zkusíme kombinaci s mechanickým působením syrového lněného semene v dávce jedna polévková lžíce syrového lněného semen večer.
V homeopatii se užívají čerstvé plody, v plné zralosti. Tinktury užíváme především na úpravu stolice, podle toho, zda jde i hypo nebo hyperfunkci, pro podporu vylučování moči, při dně a vodnatelnosti. Tinktury se uplatňují zejména v pediatrii a ve směsích pro hubnutí a úpravu látkové výměny.
Kůra řešetláku se často používá k výrobě čaje jako projímadlo a močopudný prostředek. Právě proto se využívá k léčbě dny, ale je třeba zachovat opatrnost, protože účinek je razantní.
Méně razantní účinek má řešetlákový sirup, také jeho výroba je jednodušší. Šťávu z řešetláku nebo i jinou podobnou úpravu můžeme použít i při chronických kožních onemocněních.
Nové fotografie rostlin