Vyhledávání
      

Proskurník růžový (Althaea rosea)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
fialová, černá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
srdčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ
Použití: 
skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Proskurník růžový je ozdobná dvouletá až vytrvalá bylina až 2m vysoká, která v prvním roce vytváří přízemní listovou růžici a druhým rokem přímou, větvenou lodyhu, poněkud chlupatou. Listy jsou řapíkaté, okrouhle srdčité, dlanitě 5 -7 laločné, vroubkované a drsně dělené. Květy mají v průměru 5 -10cm, jsou růžové až černofialové a tvoří klasovité hrozny. Jsou buď jednoduché, nebo plné. Plod je jednosemenná tvrdka. Kvete v druhém roce od konce června do září.

Původ:
Proskurník růžový pochází z Balkánského poloostrova.

Výskyt:
Rostlina roste na Balkánském poloostrově, u nás jen zřídka na teplých loukách a v pobřežních křoviskách. Pěstuje se jako dekorativní rostlina a je známá pod jménem sléz římský. Občas zplaňuje. Pro léčebné účely se pěstuje ze semen v polních kulturách.

Použitelná část:
Z rostliny se používá květ s kalichem. K farmaceutickým účelům je užívá jen květ černofialový, i když i jinak zbarvené květy jsou stejně účinné. Někdy se také užívá květ bez kalichu.

Sběr:
Květ s kalichem se sbírá za suchého počasí krátce před rozvinutím, květy bez kalichu v době dokvétání. Suší se ve stínu za hojného přístupu vzduchu nebo při umělé teplotě, která nesmí překročit 40°C. Droga je bez zápachu a má slizovitě natrpklou chuť.

Použití:
Rostlina obsahuje slizové látky, malé množství tříslovin a nathokyanové barvivo althaein a mastný olej. Byly prokázány i estrogenní hormony. Ve farmacii se droga používá na přípravu galenik. Působí protizánětlivě a mírně projímavě. Užívá se proti kašli. V macerátu vnitřně jako mucilaginosum při zánětu průdušek a jako mírné laxativum. Slizové vlastnosti se využívají při chronických zánětech žaludku a třev, kde zmenšují dráždění. Zevně se droga používá při kožních onemocněních jako emoliens.
Tmavočervené barvivo topolovky se používá k barvení vín a likérů a v potravinářství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.