Vyhledávání
      

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 90.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Potočnice lékařská je vytrvalá bylina až 90cm vysoká, podobná řeřišnici luční. Má hranatě rýhovanou dutou lodyhu nesoucí masité, lichozpeřené listy složené z více zubatých lístků a bílé květiny se žlutými prašníky. Květy skládají hrozen, který se za plodu prodlužuje. Plody jsou naduté, srpovitě prohnuté šešule s bezžilnými chlopněmi. Visí na odstálých, hluboce sehnutých stopkách. V pouzdrech mají semena ve dvou řadách. Rostlina kvete od června do července.

Výskyt:
Potočnice lékařská je rostlinou cirkumpolární, u nás celkem vzácná. Roste u potoků a pramenů od nížin do horského pásma.

Použitelná část:
Sbírá se nať.

Sběr:
Nať se sbírá před květem a za květu od května do července. Po seřezání se rychle usuší. Pach čerstvě rozetřelých listů je ostrý, kořenitý, chuť ředkvičková, palčivá.

Použití:
V nati je obsažen glykosid glukonasturciin, poskytující fenylethylhořčičnou silici, dále hořčinu a za čerstva vitamin C,A a E. Pro velký obsah vitamínu C se používá jako zdroj tohoto vitamínu. Podporuje chuť k jídlu, příznivě působí při poruchách trávícího traktu a má cholekinetický účinek.
Droga se používá jako cholagogum vnitřně ve formě nálevu, někdy také ve formě šťávy při trávících potížích, při poruchách žlučníku, žlučových kamenech a chorobách žlučových cest. Čerstvou nať je možné použít při sezónním nedostatku vitamínu C v potravě.
Podávání čerstvých výtažků může vyvolat zánět sliznice močového měchýře, proto se šťáva musí užívat jen velmi opatrně.
Potočnice se dnes v léčitelství téměř nepoužívá, protože známe účinnější prostředky. Z listů je možné, v rámci jarní kůry, připravit salát. Semena se používají podobně jako semena hořčice.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.