Vyhledávání
      

Podkovka chocholatá (Hippocrepis comosa)

Bylinky a léčivé rostliny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Podkovka chocholatá je trvalka s lysou lodyhou, na bázi dřevnatějící, vystoupavou, bohatě listnatou. Vyrůstá v trsech. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, dlouze řapíkaté, pěti až šesti (nebo tří až osmi) jařmé, s vejčitými palisty. Lístky jsou krátce řapíkaté, obvejčité až čárkovité. Květní koruny jsou sytě žluté, kvetou od června do července. Plodem je mnoho- semenný lusk.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Pěstování:
Podkovka vyžaduje travnaté a kamenité stráně, polostepní louky a pastviny, vinice, světlé stepní lesy, výhřevné a vysýchavé půdy zásadité až vápenité, kamenité až písčitohlinité, hluboké.
Tato rostlina je poměrně vzácná. Je možné ji ještě objevit u Litoměřic, v okolí Opočna, na slunných stráních Bílých Karpat.

Sklizeň:
Sklízí se nať koncem června.

Použití:
Podkovka obsahuje hlavně flavonoidy, saponiny, alkaloidy. Je bohatá na minerální látky. Obsahuje také organické kyseliny a některé aminokyseliny.
V minulosti byla drogy používána jako omlazovací prostředek. Dodávala organismu energii, posilovala srdce a zlepšovala trávení. Zevně byla používána na podporu hojení ran. Byla upravována formou nálevu.
Vedlejší a nežádoucí účinky nejsou známy, asi existují, ale rostlina není často používána. Nejvhodnější by byla tato bylina pro využití v geriatrii, protože na ni dobře reagují právě starší lidé.
Tato bylina je známa z pověstí. Slavný Juraj Jánošík údajně nosil tuto bylinu zašitou v opasku, aby se stal nezranitelný. Matthioli zase píše, že v Benátkách viděl, jak spadly vězni okovy, když se jich někdo dotkl podkovkou. Ženci měli zase zkušenost, že když narazili při kosení trávy na podkovku, kosa uskočila. Když jednou datlovi zatloukli vchod do hnízda hřebíkem, přiletěl s podkovkou v zobáku, a tak dlouho se touto bylinou dotýkal hřebíku, až ten upadl.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.