Vyhledávání
      

Plavuň obecná (Lycopidium clavatum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 1.5 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
celokrajné, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, poloopadavé
Použitelné části: 
stonek, plod
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Plavuň obecná je vytrvalá bylina s 30 -150cm dlouhou, v krátké větve vidličnatě dělenou plazivou lodyhou, která je hustě porostlá čárkovitými, celokrajnými listy, protaženými ve vláskovitou osinku. Na konci četných větví jsou dlouze stopkaté klasy s výtrusnicemi, ve kterých se tvoří drobné výtrusy. Plavuň vytváří místy celé koberce porostů. Výtrusy dozrávají v červenci a září.
V horských vhlkých lesích roste příbuzná plavuň jedlová (Lycopodium segalo). Obsahuje 0,6 -0,9% alkaloidů, mezi nimi lykopodin a segalin.

Výskyt:
Plavuň obecná roste v celé Evropě, u nás je rozšířená hojně, zejména v lesích hornatějších poloh.

Použitelná část:
Používají se výtrusy, ojediněle sušená nať. Výtrusy jsou jemný, bleděžlutému pudru podobný prášek. Je na omak mastný, lne na prsty a je velmi hořlavý. Je bez chuti a bez zápachu.

Sběr:
Klásky s výtrusnicemi se krátce před dozráním, asi v červenci a srpnu, seberou a na čistém papíru se nechají dozrát. Pak se protřásají na sítu, a tím se výtrusy oddělí. Prášek musí být čistý, s ničím nepomíchaný, jinak se nedá upotřebit. Rostlina je chráněná, je možné sbírat jen výtrusné klasy.

Použití:
Výtrusy obsahují až 50% mastného oleje, membránovou látku výtrusů sporonin, polymerní terpen a stopy alkaloidů. V nati jsou také alkaloidy, a to i lykopodin, klavatin a klavatoxin.
Výtrusy mírní zánětlivé kožní onemocnění a použity vnitřně tlumí bolest. Větší dávky jsou jedovaté, ničí nervovou soustavu.
Zásypový prášek z výtrusů se užívá jako dermatologikum při dětských kožních zánětech, svědivých a mokvavých vyrážkách, svrabu a vředech. Jako idiferentní prášek se používá v lékárnách k obalování pilulek.
Někdy je možné setkat s „umělým lykopodiem“. Je to hlavně pyl ze smrků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.