Vyhledávání
      

Pastinák setý (Pastinaca sativa)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod, kořen
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pastinák setý je dvouletá až 100cm vysoká rostlina řepné vůně s vřetenovitým, bělavým oddenkem. Přímá lodyha je hranatě rýhovaná, drsná až chlupatá, nahoře větvená. Listy jsou 3 -4 zpeřené , naspodu leskle zelené, u báze krátce pýřité. Okolíky vtoří 8 -12 okolíčků dvounažky, na hřbetě světle trojžeberné, okrouhle vejčíté a ploché jsou až 8mm dlouhé a 5mm široké, po stranách mají dvě úzká křídla. Rostlina kvete v červenci a srpnu.

Původ:
Pastinák setý pochází z Přední Asie.

Výskyt:
Pastinák u nás roste hojně na loukách a u cest. Běžně se pěstuje jako zelenina a někdy zplaňuje.

Použitelná část:
Používá se kořen.

Sběr:
Po odkvětu rostliny se kořen vykopne a po rychlé a důkladném omytí se suší. Zralé plody se sklízejí na podzim, většinou v září. Obě rostlinné části se suší ve stínu, k dosušení je můžeme dát do teploty nepřesahující 40°C. Obě drogy mají kořenitý pach a ostrou chuť.

Použití:
Kořen obsahuje silici, pektin, sacharózu, glykosid a bílkoviny. Z účinných látek je to alkaloid pastinacin. Dále se zjistily furokumatiny. Plody obsahují až 0,25% silice. Na jaře obsahuje kořen asi 9mg% vitamínu C, později až 30mg %.
Pastinacin tlumí křeče hladkého svalstva. Droga působí diureticky, sedativně a jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu. Používá se vnitřně ve formě nálevu jako spazmolytikum, mírné siuretikum a roborans při močových potížích a bolestech z kaménků a při nechutenství. Pastinák se používá jako zelenina buď salátová nebo jinak upravená, pro vysoký obsah vitamínu C a bílkovin.
Při častém zacházení s čerstvou rostlinou se mohou u někoho vlivem působení furokumaninů objevit dermatitidy. V Anglii je pastinák velmi oblíbený jako salátová zelenina, která může nahradit petržel a celer.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.