Vyhledávání
      

Náprstník vlnatý (Digitalis lanata)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
velmi variabilní
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Náprstník vlnatý je dvouletá až 1m vysoká jedovatá rostlina, která vytváří v prvním roce růžici přízemních listů a ve druhém květonosnou, olistěnou, plstnatou lodyhu s bohatým hroznem krémově žlutých, hnědě žilkovaných květů. Je to variabilní druh nejen v olistění, ale i v šířce listů a hustotě květních hroznů. Květy jsou bledě okrové, mají pětizubou, rourkovitou, dvoupyskou, uvnitř hnědě mřížkovanou korunu. Plod je tobolka. Rostlina kvete v červnu a červenci.

Původ:
Náprstník pochází z Balkánu.

Výskyt:
Náprstník se u nás pěstuje ze semen, nezplaňuje. Pěstování z lékařského důvodu je nezbytné a složité. Náprstník vlnatý potřebuje jen určité klima. Je citlivý na půdu i podnebí. Pěstuje se jako jednoletý ozim, což je výhodnější než jako jařina. Dvouleté rostliny se udržují pro semeno.

Použitelná část:
Sbírá se list náprstníku.

Použití:
Listy se sklízejí v prvním roce koncem října, odřezávají se srpem asi 2 -3cm nad zemí. V posledních dvou měsících je přírůstek hmoty i glykosidů největší. Listy dvouletých rostlin se odřezávají před rozkvětem. Přirozeným tempem schnou zvolna a snadno hědnou. Suší se proto výhradně umělou teplotou do 60°C v tunelových komorách nebo na roštech za nízké vlhkosti vzduchu. Při dodávce syrového listu je pěstitel povinen odevzdat materiál hned po sklizni. Droga je jedovatá a je důležité s ní zacházet velmi opatrně.
Rostlina obsahuje glykosidy - lanatosidy A,B,C,D,E - s různými aglykony, např. digitoxin, gitoxin a digoxin, kromě saponinů a organických kyselin. Celkový obsah lanatosidů je 0,2% z toho je nejvíc lanatosidu C, 35%.
Náprstník vlnatý vystřídal v terapii náprstník červený (Digitalis purpurea), protože se účinné látky v srdečním svalu méně kumulují, lépe se vstřebávají ze sliznice trávící trubice, lépe se z těla vylučují a jeich účinek má rychlejší nástup.
Droga se používá jako kardiotonikum v čisté formě. Je to zálkadní srdeční lék s podobným účinkem jako digitalis purpurea. Jeho hlavní indikací je chronická nedostatečnost - srdeční vada, která se projevuje dušností, se sníženou diurézou, stagnací krve v orgánech, a to v plicích i v játrech.
Při předávkování léků dochází k otravě, která se projevuje zvracením, průjmy, podrážděností. Později dojde ke zpomalení tepu, k nepravidelnému pulsu, k poruchám zraku, hučení v uších a dochází k závratím. Nakonec nastane ochrnutí a zástava srdce.
O použití náprstníku rozhoduje vždy zkušený lékař.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.