Vyhledávání
      

Mochna nátržník (Potentilla erecta)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mochna nátržník je vytrvalá bylina 10 -40cm vysoká. Oddenek má válcovitý nebo vřetenovitý, až 10cm dlouhý a 2cm tlustý, zevně červenohnědý, v mládí zelenavý, později na lomu červený. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, někdy také poléhavá, s listy přisedlými nebo krátce řapíkatými, většinou trojčetnými. Drobné květy jsou až 15mm velké, jednotlivě stojící, mají zlatožlutou, čtyřplátečnou korunu, čímž se liší od mnoha podobných druhů mochny, které mají 5 plátků. Plody jsou vejčité nažky. Rostlina kvete od května do září.

Výskyt:
Mochna nátržník roste v Evropě, u nás se vyskytuje hlavně na chudých, suchých i vlhkých stanovištích, na rašeliništích a lesních travnatých cestách.

Použitelná část:
Z mochny se užívá oddenek.

Sběr:
Oddenek se sbírá na jaře, dříve než se objeví listy, pak také ke konci a na podzim. Po očištění se suší, i na slunci. Droga je bez zápachu a má silně svíravou chuť. Práškovaná droga ztratí za čas svou účinnost, a proto je nutné sušené oddenky čerstvě práškovat vždy před požitím.
Při sběru může dojít k záměně s jinými druhy mochny. Starý oddenek ve tmě světélkuje podobně jako hnijící dřevo.

Použití:
Droga obsahuje zejména třísloviny tormentilové - až 20%, které mají svíravý a protizánětlivý účinek. Tanin se enzymaticky štěpí na kyselinu galovou a glukózu. Tormentilová červeň se tvoří při sušení a skladování katechinových tríslovin. Nátržník zmírňuje bolest a zastavuje krvácení.
Droga se používá jako adstrigens a hemostatikum vnitřně v prášku nebo v odvaru proti průjmu, střevnímu krvácení a žaludečním potížím. Zevně jako kloktadlo při zánětu sliznice dutiny ústní, mandlí a také ve formě obkladů při mokvajících vyrážkách a popáleninách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.