Vyhledávání
      

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lékořice lysá je trvalka s dřevnatým, dlouze výběžkatým, lysým oddenkem. Dorůstá do jednoho metru. Listy jsou lichozpeřené, složené z kopinatých, zespodu lehce ochlupených lístků. Květy jsou modrofialové, umístěné ve stopkatých, úžlabních hroznech. Plodem je lusk, dlouhý kolem 30mm.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Pěstování:
Lékořice je pro léčebné účely pěstována. Vyžaduje suchou půdu, hlubokou, výživnou a dobře propustnou, teplé, suché a slunečné stanoviště. Velmi dobře se jí daří na okopaninách.

Sklizeň:
Sklízíme oddenek v březnu nebo v říjnu, nejlépe od šestého do desátého roku života rostliny.

Použití:
Droga obsahuje saponiny - nejdůležitější z nich glycyrrhizin, a flavonoidy, např. liquiritin. Glycyrrhizin je více než padesátkrát sladší než řepný cukr a má glykosidický charakter. Droga také obsahuje oxykumaríny, asparagín, cukry, škrob, mannit, hořčiny, pryskyřice a látky hormonální povahy.
Droga má fytoncidní charakter a velmi široké pole využití. Působí zejména jako prostředek usnadňující vykašlávání u onemocnění plic a průdušek. Mírně zvyšuje tvorbu moči a je lehce projímavá. Působí bakteriostaticky a antivirově, má spasmolytické působení, pro které je využívána v léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Tlumí tvorbu žaludečních šťáv a také tlumí uvolňování gastrinu a tvorbu histaminu, odpovědného za vznik většiny alergií.
Droga působí diureticky, ale pouze při krátkodobém užívání, při delší aplikaci diurézu snižuje. Hormonální složka drogy z ní činí protizánětlivý prostředek, využívaný v revmatologii a v gynekologii. Může se také podávat při snížené funkci kůry nadledvinek (Adiisonova choroba).
Nejčastěji drogu připravujeme ve formě nálevu, často se užívá lékořicová šťáva. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání a to hlavně ve vysokých dávkách s výjimkou Addisonovy choroby. Předávkování vyvolává zvracení a pocit připomínající kocovinu.
Droga se používá samostatně i ve směsích. V rozumných dávkách ji mohou užívat i děti.
Homeopatické zpracování drogy není obvyklé, ale když už se používá, tak kořen, nejlépe práškovaný, což bývá někdy problém, proto může být použit i neloupaný kořen.
Nejčastěji používaná je tinktura v hormonální oblasti, což je hlavní důvod zpracování lékořice. Jde především o oblast ženských orgánů, kde plní funkci estrogenu. V praxi to znamená použití v každém věku a pro každou hormonální oblast, až po neplodnost.
Někdy je doporučováno žvýkání lékořice jako pomůcku při odvykání kouření.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.