Vyhledávání
      

Kozí brada luční (Tragopogon pratensis)

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kozí brada luční je dvouletá bylina s lysou, asi půl metru vysokou, jednoduchou, nebo přímo vidličnatě větvenou lodyhou a čárkovitými, dlouhými, celokrajnými listy, které přisedlou bříškovitou spodinou lodyhu do poloviny objímají. Úbory mají bezplevné lůžko a jednořadý zákrov. Každý úbor obsahuje 20 až 50 obojakých kvítků se žlutými jazykovitými korunami. Plodem jsou protáhlé nažky, opatřené chmýrem. Rozvíjejí se v časných ranních hodinách a už kolem desáté hodiny dopolední se opět zavírají.
Oddenek je vřetenovitý, dužnatý, zevně hnědý a uvnitř bílý, a podobně jako celá rostlina roní hořké mléko.

Čeleď:
Cichoriaceae - čekankovité

Pěstování:
Kozí brada roste často na loukách, trávnících, mezích, okrajích cest. Kvete od května do července.

Sklizeň:
Sklízíme především oddenek na jaře nebo častěji na podzim, po odkvětu rostliny.

Použití:
Droga obsahuje hořčiny, lepkavou mléčnou šťávu, malé množství saponinů, sliz, látky pryskyřičné povahy, stopově alkaloid, inulin, kyseliny, mastné substance apod. Obsahuje pravděpodobně i látky fytoncidního charakteru, protože je prokázáno antibiotické působení.
Terapeutické spektrum kozí brady je podobné jako u čekanky, čemuž napovídá i botanické začlenění do stejné čeledi. Lze ji použít jako pomocný lék při onemocněních jater, žlučníku, při zánětech močových cest, při žaludečních potížích a kožních nemocech, kde je vhodná aplikace jak zevní, tak vnitřní.
Čerstvé výhonky byliny byly používány jako potravní a salátová rostlina. Nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky. Drogu můžeme podávat samostatně i ve směsích. Nejlepší zkušenosti jsou s touto drogou při dermatologických potížích.
Kozí brada je vděčným objektem homeopatického zpracování, i když přímé používání byliny se zdá být výhodnější. Velkou výhodou homeopatických prostředků je jejich dostupnost a možnost využití při léčbě cukrovky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.