Vyhledávání
      

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 90.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vijan
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, stonek
Použití: 
skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kostival lékařský je statná vytrvalá rostlina, vysoká až 90cm. Má silný černohnědý oddenek, který může v zemi dorůst až do hloubky 3m, proto se jen velmi těžko z půdy odstraní. Hranatá lodyha je drsná, štětinatě chlupatá. Také podlouhle vejčité listy jsou drsné. Modrofialové květy vyrůstají ve vijanech a rozkvétají od května do srpna.

Předpokládá se, že anglické jméno kostivalu „comfrey“ je odvozeno z latinského „confervere“ = srůstat, a také vědecké jméno „Symphytum“ pocházející z řeckého „symphyo“, znamená spojit nebo srůst. Obě tato jména, i české jméno kostival, vyjadřují schopnost rostliny hojit zlomené kosti. Ve středověku používali bylinkáři kostival na srůstání kostí zcela běžně. Kořeny se nastrouhaly a použily stejným způsobem jako dnes sádra. Kaše z kořenů, stejně jako sádra, v krátké době ztvrdla.

Čeleď:
brutnákovité

Původ:
Kostival lékařský je původem z Evropy a mírného pásma Asie. Pravděpodobně ho přivezli z pevninské části Evropy do Británie Křižáci.

Pěstování:
Kostival vyžaduje slunné nebo mírně zastíněné stanoviště a vlhkou půdu. Oddenky se zasazují na vzdálenost 60cm.

Hnojení:
Přihnojujeme chlévskou mrvou na jaře a v létě.

Množení:
Kostival množíme vegetativně oddenky po celý rok kromě zimy.

Sběr:
Listy se mohou sbírat po celé léto, oddenky na podzim. Oddenek můžeme očistit, nařezat na kousky a usušit. Listy je nutné sušit velmi opatrně.

Použití:
Používají se kořeny, oddenky a listy. Listy obsahují válník, draslík, fosfor, vitamin A , C a B12, allantoin a cholin. Cholin a allantoin podporují tvorbu červených krvinek, které jsou nutné po nadměrné ztrátě krve při otevřeném zranění.

Kostival napomáhá srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů a pohmožděnin. Má také úžasnou schopnost hojit pomocí zklidňujícího rostlinného slizu žaludeční a dvanáctníkové vředy, pupeční kýlu a vředovitý zánět tlustého střeva. Pomáhá také zastavit krvácení.

Obklady připravené z nastrouhaných čerstvých nebo sušených oddenků smíchaných s vodou, se mohou přikládat na záněty kloubů, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny a opařeniny. Kostival podporuje tvorbu hojivé tkáně, ale neměl by se používat na hluboké rány, protože urychluje povrchové hojení, než se rána stačí zhojit uvnitř, což může vést k tvorbě abscesů.
Výluh kostivalu v oleji může pomoci při artritidě a revmatismu. Olej se zahřátý pokládá na postižená místa. Nálev z kostivalu přidaný do koupele zjemňuje kůži.

Kostival obsahuje alkaloid, který může poškodit játra a způsobit rakovinové bujení, užívá-li se bylina ve velkých dávkách vnitřně.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.