Vyhledávání
      

Dresno ptačí (Polygonum aviculare)

 

Bylinky a léčivé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 40.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
růžová, Zelenobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vrcholík
Tvary listů: 
vejčité, kopinaté, čárkovité, řapíkaté

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rdesno ptačí je jednoletá proměnlivá bylina s větevnatou, položenou nebo vystoupavou lodyhou, až 40cm dlouhou, s krátce řapíkatými, skoro přisedlými, čárkovitě kopinatými až vejčitými listy. V paždí listů jsou uloženy nazelenale bílé nebo narůžovělé květy ve dvoukvětých až pětikvětých vrcholících. Plody jsou trojhranné, černohnědé nebo tmavě nachové nažky. Rosltina kvete od června do září.

Výskyt:
Truskavec roste po celém světě jako plevel na cestách, u plotů, na rumištích a polích.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Sbírá se kvetoucí nať od června do září, je důležité, aby v droze nebyly kořeny. Suší se ve stínu, předsušení na slunci na jeden den je možné. Při umělé teplotě nesmí překročit 45°C. Droga se nepřevrací, protože se křehké listy snadno lámou. Je bez zápachu a má svíravou chuť.

Použití:
Rdesno obsahuje tříslovinu, která má hemostatický účinek, asi 1% kyseliny křemičité, sliz a flavonový glykosid avikularin, kterému se připisují diuretické účinky. Nejvíc kyseliny křemičité obsahuje nať v září.
Dříve se tvrdilo, že kyselina má příznivý vliv na plicní tkáň a proto se droga užívala k léčbě plicní tuberkulózy. Tento účinek je ale pochybný. Droga usnadňuje vykašlávání, tříslovina působí proti půjmu. Používá se vnitřně jako adstringens, expektorans a diuretikum k zvýšení látkové výměny při revmatismu, dně, při onemocnění ledvin a močového měchýře vyplavuje písek a drobné kaménky. Hlavně se ale používá jako prostředek uvolňující hlen a usnadňující vykašlávání.
Truskavec patří do skupiny rostlin, které vynikají obsahem kyseliny křemičité. K němu řadíme přesličku rolní, konopici obilní, kamejku lékařskou, ostřici písečnou aj.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.