Vyhledávání
      

Dresno peprník (Polygonum hydropiper)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
zelená, růžová
Barva olistění: 
modrozelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
kopinaté
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rdesno peprník je jednoletá až 1m vysoká bylina s lodyhou mírně větvenou, v místech větvení zduřelou a často celou červenavě naběhlou. Listy jsou podlouhle kopinaté, tmavě zelené a prosvítavě tečkované. Květenství je přetrhovaný a prodloužený lichoklas. Okvětí je zelenavé, zřídka růžové, čtyřcípé, vně poseté černými žlutými žlázkami. Plody jsou nepatrné. Všechny rostlinné části chutnají ostře pepřovitě. Rostlina kvete od června do září.

Výskyt:
Rdesno peprník roste v Eropě, v Asii a Severní Americe, u nás na vlhké, obnažené půdě ve stínu, především v zaplavovaném pobřeží řek, ve vlhkých lesích u rybníků nebo na zastíněných hrázích.

Použitelná část:
Používá se nať z rostliny.

Sběr:
Nať se sbírá seřezáváním v době květu od července do září. Suší se ve stínu. Umělá teplota nesmí překročit 40°C. Droga je bez pachu, chutná ostře kořenitě. Sušením se obsah účinných látek velmi snižuje.

Použití:
Droga obsahuje zejména silici s hlavní složkou polygononem, ve stopách flavony a antracitové sloučeniny. Má mírný expektorační účinek. Na kůži působí dráždivě a silně ji prokrvuje. Po delší aplikaci se mohou objevit puchýře.
Droga se užívá vnitně jako expektorans, zevně jako derivans. V nálevu působí příznivě při zánětech horních cest dýchacích, dráždivém kašli apod. zejména ve směsích s jinými drogami s expektoračním účinkem. Zevně se užívá jako derivans při zánětech kloubů, kloubních bolestech, artrózách a kožních nemocech. Někdy se používá i čerstvá nať.
Protože má peprník ostře palčivou chuť, používají se příležitostně listy a nať jako náhražka pepře. Ostře chutnající látky obsahují zejména žlázy na listech a lodyhách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.