Zpět na seznam

Celík zlatobýl

Solidago virgaurea

Foto: Celík zlatobýl
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Celík zlatobýl je vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a přímou, až 1m vysokou, v oblasti květů se rozvětvující rýhovanou lodyhou, která je dole většinou nafialovělá. Listy jsou řapíkaté i bez řapíku, střídavé, eliptické a pilovité. Květní úbory jsou sestaveny v hroznovitá květenství. Mají víceřadý zákrov z čárkovitě kopinatých listenů, řadu jazykovitých květů a obojaké květy v terči. Úbory jsou vonné, zlatožluté. Plod je chlupatá tobolka až 4mm dlouhá nažka. U nás roste ve dvou plemenech. Rostlina kvete od srpna do října.

Výskyt:
Celík zlatobýl roste v Evropě, Asii a Severní Americe, u nás ve světlých lesích, na slunečných svazích, na suchých skalách od nížiny do hor.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Nať se sbírá v době květu rostliny seřezáváním a suší se ve svazečcích zavěšená ve stínu. Umělá teplota by neměla překročit 40°C, droga je bez zápachu a má svíravou chuť.

Použití:
Rostlina obsahuje saponiny, silice, hořčinu, flavonové barvivo a amid kyseliny nikotinové. Pozoruhodné je, že ve vegetačním období zůstává obsah silice jednotlivých rostlinných orgánů, vyjma podzemních částí, téměř konstantní, ale po odkvětu klesá. Obsah saponinů kolísá podle místa a denní doby. Velký je u rostlin ve stínu. Při skladování silice podstatně ubývá.
Droga působí diureticky, protizánětlivě a urychluje hojení ran. Používá se vnitně v nálevu jako diuretikum při chronických nemocech ledvin, sníženém vylučování vody z organismu, při poruchách látkové výměny, zvětšení prostaty a dále jako stavící prostředek při průjmech.
Zevně se používá jako adstringens a antiflogistikum v koupelích a obkladech při špatně se hojících ranách. Někdy se užívá i čerstvá nať, hlavně listy a kořen, který je ze všech rostlinných částí nejúčinnější.
Při zvětšení prostaty se používá zlatobýl jako základní droga v čajové směsi s natí hluchavky, komonice, srdečníku a vřesu.
Zlatobýl bývá falšován natí celíku obrovského nebo celíku kanadského, které se pěstují jako okrasné rostliny v zahradách.
Nové fotografie rostlin