Vyhledávání
      

Arnika horská (Arnica montana)

Trvalky > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Doba sběru: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
oranžovožlutá
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, kopinaté, vstřícné
Použitelné části: 
květ, stonek
Náročnost: 
kyselé půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Arnika je vytrvalá bylina, která má válcovitý oddenek s růžicí přízemních, vejčitých, celokrajných listů. Lodyhy mají listy vstřícné a kopinaté. Květní úbory jsou velké oranžově žluté. Mají dvouřadý zákrov a 14 až 20 jazykovitých obvodových květů, v terčích mnoho trubkovitých květů. Plody ( nažky) jsou až 5 mm dlouhé s bledě žlutým chmýrem. Kvete od června do srpna.

Výskyt:
Arnika je rozšířená v Evropě a Severní Americe. U nás roste hlavně v hornatějších polohách na pastvinách, loukách, v rašelinných lesích.

Sběr a úprava:
Z Arniky používáme květ a oddenek. Květy sbíráme bez květního lůžka a zákrovu před rozkvětem a to od června do srpna. Sušíme nejlépe uměle při 40 stupních, aby si květ zachoval barvu. Sbírají se také květy se zákrovem.

Oddenek sbíráme na podzim v září a říjnu. Arnika má slabě aromatický pach a ostře kořenitou a nahořklou chuť. Tato bylina je u nás chráněná.

Účinné látky a působení:
Obě drogy obsahují silici, hořčinu arnicin, karotenoidy, arnisterol, arnidiol, třísloviny a minerální látky.
Vnitřně se používá pro povzbuzení činnosti žaludeční a střevní sliznice a dráždí ledviny ke zvýšené činnosti. Zevně na kůži vyvolává místní překrvení a zánět, při předávkování puchýře.

Květ obsahuje arnikaflavon,který má vliv na nervové obvodové zakončení cholin a xantofyl. Cholin a arnisterol přispívají k hojení ran a podporují granulaci. Je to lék protizánětlivý a antiseptický, snižuje srážlivost krve a působí vazodilatačně na koronární tepny i na periferní oběh.

Použití:
Vnitřně se užívá při bronchitidě, arterioskleróze, koronární insuficienci a anginozních bolestech. Je možné ji použít při záchvatech anginy pectoris, při poškození myokardu, ale jen na radu lékaře. Zevně se nálev používá jako antiflogistikum a kožní dezinficiens, na obklady při zánětech, otocích, při svalovém revmatismu nebo kloubních potížích.

Pokud chcete arniku použít bez rady odborníka, může to být velmi nebezpečné!!!


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.