Vyhledávání
      

Anýz (Pimpinella anisum)

Letničky > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Doba sběru: 
Srpen, Září
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
zpeřené, zubaté, srdčité
Typy listů: 
listnaté
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v lékařství

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Anýz je jednoletá bylina. Má vřetenovitý oddenek a jemně rýhovanou, přímou, nahoře větvenou, až 50 cm vysoko lodyhu a listy trojího druhu. Spodní jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zubaté, prostřední jsou jednoduše zpeřené a horní trojčetně peřenosečné.

Všechny listy mají velké pochvy. Bílé květy jsou uspořádané v okolíky se 7 až 15 paprsky. Plod anýzu je štětinatě brvitý. Celá rostlina aromaticky voní. Kvete od června do srpna.

Výskyt a původ:
Anýz pochází z Přední Asie. Pěstuje se v mnohých evropských zemích, u nás méně.

Sběr a úprava:
Z anýzu používáme plod, který sbíráme v srpnu a v září, když prostřední část okolíku žloutne a dvojnažky se šedozeleně zbarvuj, okolík seřízneme a plody necháme dozrát. Poté plod vyčistíme a v tenkých vrstvách dosušíme.

Anýz má silně kořenitý pach a sladkou chuť. Ve farmacii se používá k přípravě aromatických vod, lihů, sirupů a léčivých čajů a v domácnosti jako koření. Před použitím je dobré semena mírně stlačit, ale ne drtit.

Účinné látky a působení:
Plody obsahují silici a s hlavní obsahovou složkou anetholem. Tato bylina má protikřečový účinek větší než kmín, nebo fenykl. Silně působí na sekreci všech žláz i mléčných. Uplatňuje se jako karminativum a expektorans zejména v dětské praxi. Silice se zčásti vylučují plícemi a příznivě ovlivňují sekretolytickou činnost v dýchacích cestách.

Použití:
Anýz můžeme použít vnitřně v nálevu, jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens.

Anýzová silice se užívá k úpravě chuti léčiv, přidává se do likérů i do cukrovinek. Anýzová silice působí bakteriostaticky. Větší dávky par anetholu způsobují i u člověka omámení a jsou toxické.
Při sběru této byliny je zapotřebí opatrnost pro možnou záměnu s velmi jedovatými plody bolehlavu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.